Jak chcemy pomóc kotom miejskim?

Pierwszym i podstawowym zadaniem opieki jest ograniczenie płodności jak największej liczby kotów miejskich przez sterylizację i kastrację (o ile się do tego kwalifikują ze względu na wiek i stan zdrowia). Od tego trzeba zacząć, bo bez zapanowania nad nieograniczoną rozrodczością, chorobami i śmiertelnością, pomoc kotom miejskim jest zawracaniem Wisły kijem. Po zabiegu koty zasadniczo powinny wracać na miejsce w którym żyły.

Drugim zadaniem jest oddawanie do adopcji kotów oswojonych oraz młodych, podatnych na oswojenie, a także profilaktyka i leczenie, które niestety ograniczone są stopniem oswojenia kota.

Trzecim zadaniem jest zapewnienie opieki kotom nieoswojonym i jednocześnie niezdolnym do samodzielnego życia na wolności. Specjalne schronisko dla takich kotów to dziś dla nas pomysł trudny i wątpliwy zarazem.

Dzięki ofiarności jednej osoby powstał ośrodek, jakiego w mieście jeszcze nie było. Przetrwa, jeśli znajdzie wielu współpracowników i ofiarodawców. Wtedy, może, w ciągu kilku lat uda się wyraźnie zmienić los kotów miejskich.

Chcemy pomagać wszystkim opiekunom kotów miejskich. W tym celu chcemy współpracować także z administratorami nieruchomości, zakładami leczniczymi dla zwierząt i służbami miejskimi. Nie tworzymy schroniska dla kotów ani jakiegoś stowarzyszenia opiekunów. Chcemy tylko postarać się, by ludzie pomagający kotom nie byli sami i bezradni. Dlatego, że od nich zależy najwięcej. I po to, by było ich więcej.

Rutynowy zakres działania gabinetu weterynaryjnego obejmuje:

  • badanie,
  • zabiegi profilaktyczne,
  • sterylizację/kastrację,
  • oznakowanie kota przez płaskie obcięcie rogu ucha,
  • pobyt i obserwację po zabiegu,
  • ewentualne leczenie, stosownie do stopnia oswojenia i sytuacji kota.

Ośrodek prowadzi własną, pełną ewidencję działalności. Rejestrujemy opiekunów, koty i zabiegi. W miarę potrzeby pomagamy w transporcie, wypożyczamy klatki-pułapki i transportery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>